FabLab Sokolnice

FabLab původně vznikl jako sdílená dílna přímo v Brně, kde mohli žáci středních i základních škol zkoušet spoustu technologických vymožeností “na vlastní kůži”. A protože zájem byl enormní, přišla inovace v podobě FabLab kamionu, který vozí digitální výrobní technologie přímo ke školám a jejich studentům. A ze SŠEE Sokolnice přišla nabídka, že se naši deváťáci a osmáci mohou připojit a něco si ve FabLabu vyzkoušet, za což jsme rádi.

V duchu FabLab hesla “Vyrob, vytiskni, vyzkoušej, seznam se” se skupina žáků z osmých a devátých tříd zúčastnila workshopu, kde se seznámili s vyřezáváním pomocí laseru a také s možnostmi 3D tisku. Napřed nám sympatická Sára celý projekt představila, žáci si mohli vše prohlédnout, ale také osahat. Laser byl zajímavý, ale když se měla skupina rozhodnout, co si chce vyzkoušet od návrhu až po finální produkt, vyhrál 3D tisk na celé čáře. Každý pěkně ke svému notebooku, spustit program a sám si naprogramovat tisk vlastní klíčenky. Všichni se snažili, občas přednášející mile překvapili hlášením, že tohle znají z hodin informatiky a nebyl nikdo, komu by činilo potíže s programem pracovat. Sledování 3D tiskáren při práci bylo už jen třešničkou na dortu.

Martina Zlatníčková

zdroj: https://www.fablabbrno.cz