K vánočním ozdobám s respektem a úctou

Vytvořeno: 17. 12. 2016 Napsal Dagmar Kovaříková

Zatímco většina tříd jela na výlet do Křižanova, my si troufli na delší cestu: zabrousili jsme až do Královehradeckého kraje. Naším cílem bylo Safari ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Málokdo však tušil, že v parném vedru složíme poklonu vánočním ozdobám, respektive jejich výrobcům. Právě ve  Dvoře Králové se nachází vyhlášená výrobna ozdob na stromeček.  Dětem jsem tak zprostředkovala malé překvapení v podobě exkurze. Pracovnice byly v plném pracovním nasazení, neb objednávky z celého světa jsou zrovna v letním období největší. Prošli jsme místností, ve které jsme viděli pracné vyfukování baněk ze skla všech tvarů a velikostí. Nikdo z nás si nedokázal představit, jak namáhavé a težké je vyfouknout jednotlivou ozdobu požadovaných rozměrů. Následovaly prostory, kde ženy baňky rozličných tvarů namáčely do barevných lázní. V dalším sektoru pod šikovnýma rukama vznikaly různobarevné kombinace.

Mnohdy pro mě až kýčovitě pestré chobotničky, květinky, šnečci a jiné netradiční ozdoby na přání amerických či japonských odběratelů byly připraveny k expedici. Zajímavé bylo vidět i ruční balení každé jednotlivé ozdoby do papíru, kartonu a krabice. Tajili jsme nad tou vánoční nádherou dech a procházeli jsme téměř po špičkách, abychom nic nerozbili. Baňky vzorně seřazeny v regálech a stojanech všude tam, kam naše oči dohlédly. Závěrečná pochvala za vzorné chování z úst vedoucí provozu nás potěšila tak, jako ji potešil spontánní potlesk a poděkování nadšených žáků za téměř pohádkovou vánoční procházku. 

 Dagmar Kovaříková