eTwinning v pohlednicích

Vytvořeno: 15. 4. 2016 Napsal Dagmar Kovaříková

Pohlednice opět aktuální 

V zimě se nám naskytla jedinečná možnost mezinárodní spolupráce mezi školami. Paní učitelka Clemence Lambinet z francouzského Lille mě pozvala do  projektu Postcards Exchange in Europe, jehož je autorkou. Své nadšení jsem následující den přenesla nejen na své žáky z 5.A, ale i na vedení školy. Cílem etwinningového projektu byla vzájemná výměna pohlednic mezi evropskými státy. Oslovila jsem nejen starostu Otnic, ale i starosty a primátory dalších měst a požádala je o pohlednice. Většina pochopila dobrý záměr žáků napsat a odeslat pohledy zajímavých míst České republiky. A tak jsme dostali spoustu nádherných fotografických pohlednic z Kutné Hory, Olomouce, Českých Budějovic, Telče, ale i z Valtic, Lednice a Mikulova. Žáci pak v hodinách slohu měli spoustu práce. V anglickém jazyce písemně představovali Otnice a města s historickými a kulturními památkami.

Zábavnou formou se tak naučili nová anglická slovíčka. Pohlednice s nadšením psali dokonce i ti, které angličtina moc nebaví. Zbývalo nakreslit vlajku, nadepsat obálku, vložit do nich pohlednice. Vše šlo jako po másle. Nejhorší byla doba čekání na pohlednice z ostatních koutů Evropy. O to větší byla radost z první černobílé pohlednice z Rumunska. Děti ihned na mapě neznámý stát vyhledávaly. V průběhu dvou měsíců jsme měli o zábavu postaráno: pohlednice postupně přicházely z  Polska, Anglie, Řecka, Itálie, Albánie, ze Španělska, ze Slovinska, z Litvy a samozřejmě z Francie. Nejobsáhlejší obálka pohlednic přišla z estonského gymnázia. Z Rumunska psala pohlednice paní učitelka, neb její přípravná třída ještě neumí psát. Zajímavé zjištění pro páťáky bylo, že Albánie je v Evropě, ale není součástí Evropské unie. Spoustu znalostí tak žáci získali, aniž by se je dočetli v učebnici. Zdárný příklad školy hrou. Zpětná vazba také neměla chybu: přes internet jsme si prohlíželi fotografie, na kterých např. děti ve školních uniformách ukazují pohlednice, které jsme jim zaslali. Byly z českých pohlednic stejně šťastné, tak jako naše děti ze všech evropských pohlednic. Byla to první mezinárodní zkušenost žáků prvního stupně. Ale všichni s jistotou víme, že nebyla poslední.

                                                  Dagmar Kovaříková