Judaismus v Brně

Vytvořeno: 2. 8. 2019 Napsal Ivana Čermáková

  V rámci doplnění výuky občanské výchovy jsme s paní uč. Čermákovou vyrazili do Brna na výukový program o judaismu. Ráno 30. dubna  jsme celý program zahájili v sídle židovské obce, kde na nás čekala velmi milá paní. Tam  jsme ve skupinách pracoval na programu Badatel, ve kterém jsme měli možnost se dozvědět více o židovské  kultuře, tradicích, košer stravování a vyzkoušeli jsme si, jak vypadá židovská svatba. Následně jsme se přemístili do jediné funkční synagogy v Brně. Je to velmi nenápadná budova, které je vevnitř zařízená ve funkcionalistickém stylu. Tam jsme sedli do lavic, kluci si dokonce museli nasadit na hlavu jarmulku, abychom uchovali jejich tradice. A nakonec jsme dojeli šalinou na židovský hřbitov, který se nám líbil lze všeho nejvíce. Zaujaly nás nejstarší náhrobky, ale hlavně velmi honosné hrobky. Zjistili jsme, že židé na hřbitov nenosí květiny, ale kamínky. Výlet nás určitě obohatil a dozvěděli jsme se spoustu nových věcí, které nás opravdu zaujaly a bavilo nás to.                                                                 Žáci 9.B třídy