VZPoura proti úrazům

Vytvořeno: 22. 3. 2018 Napsal Ivana Čermáková

V rámci realizace minimálního preventivního programu se naše škola zapojila do projektu

Všeobecné zdravotní pojišťovny VZPoura úrazům

který je zaměřený na prevenci dětských úrazů a nehod. Tato netradiční forma edukace měla u dětí velmi pozitivní ohlas. Do školy jsme pozvali dva vozíčkáře, kteří jsou sami po úrazu upoutání na invalidní vozík a celoživotně se potýkají s následky úrazu. Z vlastní zkušenosti tak dobře vědí, jaké je to žít s trvalými následky po vážném zranění a hlavně dokázali dětem svou zkušenost velmi zajímavým způsobem předat. Žáci se tak neotřelou formou seznámili s problematikou úrazů, s rizikovostí určitých životných situaci a velmi silně si uvědomili, jak jeden osudový okamžik může změnit celý život.

Mgr. Ivana Čermáková metodik prevence

O tom, že pro žáky byla beseda velmi zajímavá, svědčí jejich reakce a hodnocení.

-  Nejvíc mě zaujalo, že už s tím životem byli smíření. A jak vyprávěli příběhy o tom, jak se na ten vozíček dostali a jak nám ty informace sdělili.

-  Poučila jsem se, že radši nemám riskovat a spíš sázet na jistotu. Líbilo se mi, že nám vyprávěli, jak se jim to stalo, i když to pro ně muselo být hodně obtížné. Musí být pro ně těžké žít s tím, že před pár lety udělali skoro největší chybu svého života, což je poznamenalo a ještě o tom vyprávět malým dětem. Odnesla jsem si z toho to, že si každý pohyb, tak výlety atd. mám důkladně promyslet

- Nejvíce mě zaujalo, že stačí malý ťukanec a můžu být na vozíčku.

- Překvapilo mě, že mají odvahu vyprávět o tom, co se jim stalo.

- Nejhorší je to, že jedna setina může změnit život.

- Taky mě překvapilo, že jen malý náraz DO HLAVY způsobí tak vážné poranění páteře.

- Nevěděl jsem, že vozíčkáři mají všechno v domě upravené.

- Nejhorší je, že minulý rok tolik vozíčkářů přibylo.

-  Překvapilo mne, jak lehce se může poranit páteř.

- Překvapilo mě, že jedna sekunda stačí a změní to celý můj život. Neuvědomoval jsem si hodně věcí, jak to mají vozíčkáři těžké. Mám z nich respekt. Je to dobré, že existuje charita pro tyto lidi.

- Jak malá blbost stačí na to ochrnout. Kolik sportů se dá hrát na vozíčku. Jak dobře mají vybavená auta. Jaké jsou nutné změny v domě.

- Nejvíce mě zaujalo, jak všechno zvládají, jak se o sebe postarají a také ,že se dokáží přepravit na různá místa bez problémů. Nevěděla jsem, že se dá dělat tolik sportů na vozíčku.

- Netušila jsem, že vozíčkáři, kteří necítí nohy, mohou jezdit v autě. Překvapilo mě, že dokáží plavat.

- Přednáška byla velmi zajímavá. Velmi zvláštní poslouchat o úrazech lidí, co s tím měli nějaké zkušenosti. Nedokážu si představit, že by se mi něco takového stalo.

- Ponaučení, že mám jezdit s helmou.

žáci sedmých ročníků