Dukovany versus Dlouhé Stráně a papírny Velké Losiny - exkurze 9. a 8. tříd

Vytvořeno: 7. 11. 2017 Napsal Dagmara Mácová

Vzhledem k časové náročnosti cílů naší cesty a i za účelem pobytu kolektivů pospolu, jsme se rozhodli pro dvoudenní exkurzi.

Byla to skvělá příležitost pro žáky naší školy získat zkušenosti z praxe. Vyrazili jsme na exkurzi, jejímiž hlavními cíli byly informační centrum Jaderné elektrárny v Dukovanech a přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Žáci měli možnost si zde na modelech a moderních zařízeních prohlédnout a zeptat se na vše, co je zajímá, případně prodiskutovat výhody a nevýhody těchto elektráren. Příjemným oživením byla návštěva papíren, kde se seznámili s historií a ruční výrobou papíru a dokonce shlédli praktické ukázky, jak se ve Velkých Losinách papír ručně vyrábí doposud, například i ze sloního trusu.

První den dopoledne jsme tedy navštívili Dukovany, odpoledne Velké Losiny, večer jsme dorazili na ubytování v horské chatě Orientce ve Staré Vsi.

Druhý den jsme se vydali na Dlouhé Stráně, jeden ze sedmi divů České republiky (patří sem např. i Karlštejn nebo zámek Hluboká). Dozvěděli jsme se o této chráněné krajinné oblasti spoustu zajímavostí během poutavé projekce a přednášky, poté jsme se mohli podívat do podzemí elektrárny (300m pod povrch), shlédli jsme dolní nádrž, kde jsme vyslechli i popis nedávané nehody jeřábu a poté jsme se přemístili k horní nádrži. Počasí se nám trošku pokazilo, ale my jsme stejně již dostatečně (ale příjemně) unaveni a po výborném obědu v centru Kouty, mířili šťastně domů.

Z reakcí žáků jsme byli moc rádi, že byly spokojení a i vše ostatní nám vyšlo dle našich plánů a představ. : )

Fotografie