Noc plná her

Vytvořeno: 20. 12. 2015 Napsal Dagmar Kovaříková

     Ve čtvrtek 3. prosince večer bylo před školou rušno. Děti s aktovkou na zádech, spacákem, karimatkou pod paží a další taškou se pomalu, ale s jiskřičkami v očích shromažďovaly. Doprovázeli je maminky, tatínkové i sourozenci. Pro leckteré to bude totiž první noc bez rodinných příslušníků. Čekalo se na Marka, který měl nejpočetnější doprovod: oba rodiče i starší sestru. V kompletní sestavě osmnácti dětí a spoluzavazadel jako na týdenní pobyt jsme se s rodiči rozloučili a zamkli školu.         

     Následovalo ubytování v družině: první místnost se proměnila v obývací pokoj a jídelnu, druhá v ložnici. Dle přísloví „Jak si kdo ustele, tak si lehne“ jsme hodně času věnovali právě přípravě lůžek. Nábytkem jsme místnost rozdělili na dívčí a chlapeckou část. Děti hbitě rozmotávaly karimatky a spacáky. Měly zcela jasno, kdo vedle koho ulehne.

     Přestože přijely dle pokynů po večeři, neváhaly vytáhnout sladké i slané pochutiny a plny očekávání zasedly ke stolům. Bang!, Aktivity a Doubble se staly jasnou volbou pro celý večer. Přirozeně se utvořily smíšené skupinky, v nichž každý soutěžil sám za sebe. Smíchu a legračních situací zažili všichni spoustu. Projevil se smysl pro fair play. Nikdo nesmutnil, pokud zrovna nevyhrával.

     Největším zážitkem však byla hra na schovávanou. „Schovka“ ve škole, to byla paráda! Dvojice s baterkami stěží hledaly spolužáky schoulené pod umyvadlem ve třídě, zamotané v závěsu na sále, skrčené v tmavých koutech.  A úkryt pana učitele Baníka ve srolovaném koberci byl bezkonkurenčně nejlepší. Nebylo divu, že se nám plánovaná večerka mírně prodloužila.

     I večerní hygiena byla úsměvným zážitkem: přehlídka pyžam a nočních košil, ale i přehlídka kartáčků a zubních past sklízela obdivné pohledy. Občerstvení, společensky unavení, avšak čistí a s úsměvem se všichni ukládali ke spánku. Někteří rychleji, jiní pomaleji. Šustění spacáků zcela ustalo půl hodinku před půlnocí.

     Ranní vstávání bylo náročné. Náročnější pak sbalení lůžkovin: děti nevěřícně kroutily hlavami, když ten velký spacák měly napěchovat do malého povlaku. Vzájemná pomoc všech přišla vhod. Nebyla tu maminka, která by za děti ustlala. Každý musel přiložit ruku ke společnému úklidu. Odměnou pak byl nejen dobrý pocit, že jsme to zvládli, ale i loupáček a teplý čaj ve školní kuchyni. Spolužáci ze tří obcí se díky společnému nocování zase o něco více poznali a mají k sobě blíž.

     Vítězem „Noci plné her“ tak byl zaslouženě každý účastník.                                                                                                        

                                                                                                                Dagmar Kovaříková, třídní učitelka 5.A